Moje TOP 10 miejsc na sesję w okolicach Chełma, czyli gdzie lubię robić zdjęcia!

Z mojego zawodowego doświadczenia wynika, że klienci często, myśląc o swojej sesji narzeczeńskiej lub poślubnej, nie mają oczywistej odpowiedzi gdzie chcieliby zostać sfotografowani. Choć w powiecie chełmskim ładnych miejsc nie brakuje, doskonale rozumiem skąd wynika ten permanentny brak pomysłu. Po pierwsze, nie doceniamy miejsc, które są najbliżej nas. W końcu najlepiej i najładniej jest tam, gdzie nas nie ma, prawda? Z drugiej jednak strony, nie mamy tu do dyspozycji pięknych gór, malowniczych polan, wybitnych zabytków, czy wspaniałej architektury.
Dlatego na wstępie chciałbym Was nakłonić do tego, aby ugryźć temat ze zgoła innej strony. Skoro w najbliższej okolicy nie mamy dostępu do epickich widoków ani spektakularnych budynków, warto na początek zastanowić się nad… tematem sesji. Często pomysł jest ważniejszy od miejsca! Jeżeli mamy ciekawy pomysł na zdjęcia, lokalizację wystarczy dopasować do zamierzonego efektu. O inspiracjach na motyw przewodni sesji stworzyłem oddzielny wpis, który możesz sprawdzić tutaj: [odnośnik]

Mając wstęp za sobą, przejdźmy do sedna sprawy. Gdzie w Chełmie i okolicach warto przeprowadzić sesję zdjęciową?

 1. Jezioro Białe

Kto nie zna Jeziora Białego? Raczej kojarzymy je z wakacjami, odpoczynkiem. Ale dlaczego nie skorzystać z całej palety możliwości, jakie nam oferuje i właśnie tam stworzyć genialne pamiątki do albumu? To właśnie nad Jeziorem Białym, a konkretniej w nim (bo w wodzie) powstała moja najbardziej popularna sesja narzeczeńska! Pobiła wszelkie rekordy w statystykach na Instagramie a moi obserwatorzy wprost uwielbiają te zdjęcia. Sprawdź je już teraz!
A teraz propozycja dla odważnych! Bardzo ciekawą opcją jest wkroczenie do wesołego miasteczka, w którym możemy zrobić naprawdę niepowtarzalne ujęcia po zmroku!

 1. Zalew w Stawie

W ubiegłym roku najwięcej sesji, zarówno narzeczeńskich, poślubnych, jak i rodzinnych,  przeprowadziłem właśnie w Stawie nad zalewem. To bardzo ustronne i malownicze miejsce oferujące ładne zachody słońca. Nieopodal jest stadnina, w której można wynająć przepiękne konie. To opcja dla ambitnych par. Może macie psa? Tam z pewnością uda nam się zrobić świetne zdjęcia z pupilem! Sprawdźcie tutaj!

 1. Rezerwat Stawska Góra

Staw ma w zanadrzu jeszcze jedno ciekawe i nieoczywiste miejsce. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z jego istnienia! To dziki rezerwat na wzniesieniu, górujący nad wsią. Niezwykle ciekawa lokalizacja, która naprawdę jest odosobniona. Tyle, ile razy tam byłem, nie spotkałem nikogo innego. Dobra propozycja dla bardziej intymnego charakteru sesji.

 1. Zalew Dębowy Las

Klasyk! Nie będę rozwidził się nad zaletami tego miejsca. Ujmę krótko – mamy skrawek plaży, pomosty, zachody słońca, las, a nawet jesienną mgłę, jeżeli się nam poszczęści o tej porze roku. Mam tylko jedną prośbę… Nie wybierajcie Dębowego Lasu zbyt często, ponieważ każda para będzie miała podobne zdjęcia! 😉

 1. Poleski Park Narodowy

Nie jestem zbyt wielkim fanem ścieżek przyrodniczych PPN-u w kontekście mojej profesjonalnej fotografii, jeśli mam być szczery. Proponuję wybierać tę destynację, mając  jeszcze do dyspozycji ciepłe jesienne wieczory, gdy już pojawią się wrzosy. Znam tam sekretne miejsce dużego wrzosowiska! Poleski Park Narodowy oferuje również niezliczone  jeziora. Warto z nich skorzystać, jeżeli już jesteśmy w okolicy. A słynne ścieżki przyrodnicze? Możliwa opcja na odbycie fotograficznego spaceru, jednak mało mnie inspirująca.

 1. Zespół Pałacowy z parkiem w Rejowcu

Niegdyś niezwykle popularne miejsce na sesje fotograficzne w okolicach Chełma. Nadal zdarza mi się tam fotografować, choć bardzo rzadko. Wciąż pozostało parę kadrów, których nigdy tam jeszcze nie wykonałem. Jest park z ławkami oraz alejkami, są promienie zachodącego słońca, mieniące się pośród drzew, jest kawałek tafli wody oraz jest trochę architektury w krajobrazie w postaci pałacu. Może to jest właśnie lokalizacja dla Was?

 1. Zalew w Natalinie

Tak, zalewów zdecydowanie u nas nie brakuje! Na mapie zbiorników wodnych Natalin wyróżnia się obecnością drewnianego wiatraka nieopodal „rzeczki” oraz pasących się na łące koni. Sielsko, przestrzennie i spokojnie.

 1. Stańków

Mekka lokalnych wędkarzy. O ile znajdziemy tu kolejne jeziorko, rozpadający się pomost i linię drzew, to jednak nie ze względu na to polecam tę lokalizację. Zatem co takiego znajdziemy w Stańkowie przy wodzie? Rzeczkę! Malownicze zakole Uherki, które zasila zalew i tym samym sąsiaduje z nim. Niepozorne miejsce, ale z potencjałem zwłaszcza o zachodzie słońca. Genialna miejscówka na motyw piknikowy sesji narzeczeńskiej a nawet poślubnej w okolicach Chełma.

 1. Janów koło Chełma i Podgórze

Dlaczego Janów znalazł się na liście moich ulubionych lokalizacji na sesję fotograficzną w okolicach Chełma? Wbrew pozorom znajdziemy tam najróżniejszy przekrój miejscówek: od klimatów leśnych, przez pola i łąki, aż po pagórkowate pejzaże Podgórza. To okolice jednego z najpopularniejszych domów weselnych – Leśne Zacisze oraz kościoła na wzgórzu, w którym regularnie fotografuję śluby. To właśnie tam wykonuję, wg. mnie, najlepsze zdjęcia mojemu Mustangowi! Znacie @mustang.lc? Uważam, że to okolica warta rozważenia, jeżeli szukacie czegoś blisko na sprawną sesję.

 1. Ranczo Budrysa

To nie tylko świetne miejsce na zorganizowanie wesela, ale też ciekawa propozycja na odbycie Waszej sesji narzeczeńskiej lub poślubnej w okolicy Chełma. Biorąc pod uwagę krótkie fotorelacje z dnia ślubu, które zwykłem robić na kolejny dzień po ślubie moich klientów, plenerowe fotki z Rancza Budrysa zbierają najwięcej polubień oraz reakcji. (Słowem wyjaśnienia dla tych, którzy nie są w temacie: wyróżnikiem mojej usługi jest wybranie kilkunastu zdjęć na następny dzień po ślubie, obrobienie ich i wysłanie moim parom, aby mogły się cieszyć zdjęciami „na gorąco!” Sprawdźcie reportaż ślubny z tego miejsca!

 1. Pstrągowo

Skoro można zorganizować tam małe wesele a nawet ślub cywilny w plenerze, dlaczego nie wykorzystać tego urokliwego miejsca stricte do sesji fotograficznej? Na zewnątrz lub wewnątrz, jeżeli macie ochotę! Jak to widzę? Za granicą lub w innych miastach w Polsce robię zdjęcia w kawiarniach lub restauracjach. Ten sam patent można śmiało zastosować lokalnie. Zarezerwujcie stolik przy oknie i możemy działać wewnątrz przy kawce! A za oknem? Również kryją się urocze zaułki Pstrągowa, świetnie dające się fotografować.

 1. Zalew Maczuły, Horodysko

Zrobiłem przerwę w przedstawianiu kolejnych jezior oraz zbiorników wodnych, ale pozostał jeszcze jeden warty rozważenia. Wszystkie, choć podobne do siebie, oferują jednak lekko inne możliwości. Tutaj mamy do dyspozycji pejzaż nieba odbijającego się w ogromnej tafli wody, przeciętej okazałym pomostem oraz długą linią drzew. Jeżeli zależy Wam na stylu minimalistycznym sesji oraz ujęciach z drona na tle kolorowego nieba oraz jego odbiciem w wodzie, pomyślcie nad Maczułami.

 1. Lavendel Natur Haus Wólka Rejowiecka 61, Rejowiec

Pole lawendowe! Idealna propozycja dla par marzących o romantycznym charakterze sesji fotograficznej. Zdecydowanym plusem wyboru lawendy (wrzosów, maków, rzepaku, słoneczników i wszystkich innych roślin) jest z góry określony kolor przewodni sesji. Pamiętajcie natomiast, że to wymagałoby również kolorystycznego dopasowania Waszych strójów, aby efekt zdjęć osiągnął spójność i po prostu były one estetyczne.

 1. Las koło Rogatki

Moje sekretne miejsce! Moja najbliższa rodzina pochodzi z tych okolic, dlatego znam je jak własną kieszeń. Jednym z najpiękniejszych lasów jest właśnie ten, którego dokładnej lokalizacji nie chcę zdradzać publicznie, ponieważ zależy mi na jego wspaniałej przyrodzie. Uwierzcie mi, to idealne rozwiązanie dla entuzjastów natury, pragnących magii na zdjęciach. Wszystko tam gra: nasycone odcienie zieleni, polany, leśnie ścieżki, światło, a nawet jesienne wrzosy… Gorąco polecam, nie będziecie zawiedzeni!

 1. Lublin

A może udamy się do sąsiedniego Lublina? Po fotografie w stylu miejskim! Bardzo lubię miejskie sesje i coraz lepię odnajduję się w nich. Jest jeden haczyk, a mianowicie stawienie się na miejscu o świcie, aby uniknąć tłumów w centrum. Nie jest to konieczne, aczkolwiek warta rozważenia opcja dla wstydziochów! Mnie również przyjemnie pracuje się, gdy mam do dyspozycji pusty teren i nie muszę martwić się o zbędnych gości w tle. Oczywiście istnieją również inne spoty na mapie Lublina, niż lubelska starówka, które serdecznie Wam polecam. Jeżeli jesteście ciekawi, gdzie można przeprowadzić sesję narzeczeńską bądź ślubną w Lublinie, odsyłam Was do tego wpisu:
[odnośnik TOP MIEJSCA w Lublinie]

BONUS! TOP miejsc, w których chciałbym zrobić zdjęcia:

 1. Alpaka u Bedenaka koło Włodawy

Nie wiem, jak to się stało, ale jeszcze nie mam w portolio zdjęć z udziałem alpak! Bardzo chciałbym to zmienić, więc jeżeli jesteście miłośnikami zwierząt i chcecie spróbować czegoś nowego, trochę się zabawić i wyjść poza ramy, wybierzcie sesję z alpakami.

 1. Baranów Hodowla Owiec w Dolinie Bugu w Kryłowie

Podobnie, jak wyżej. I choć z owcami mam już pewne doświadczenie, to tylko z tymi tatrzańskimi! A przecież lubelskie owce nie są wcale gorsze 🙂 Istnieje miejsce, do którego można dać się w celu zapoznania się ze stadem owiec i zaproszeniu ich do zdjęć. Pomyślcie, ile frajdy i fajnych zdjęć moglibyśmy stworzyć w tak wyjątkowych okolicznościach!

To już wszystkie moje propozycje. Jak zapewne zdążyliście zauważyć, macie do swojej dyspozycji sekcję komentarzy pod każdym moim wpisem. Jeżeli o którejś lokalizcji zapomniałem, bądź znacie inne godne polecenia, ciekawe miejsca, podzielcie się nimi w komentarzu. Będę bardzo wdzięczny. Bardzo chętnie poszerzę powyższą listę najlepszych miejsc na sesję w Chełmie i okolicach!

Powiązane wpisy